Czas wolny

Lindesnes Fyr – dalej na południe Norwegii się nie da


Podróż po Norwegii zaczęliśmy od dotarcia z Oslo do najbardziej wysuniętego na południe punktu tego kraju. Jest nim Linesnes Fyr (Fyr znaczy latarnia). Jest to także miejsce, gdzie w 1656 roku stanęła pierwsza w Norwegii latarnia morska, która strzegła ważnego szlaku morskiego na granicy pomiędzy Morzem Północnym i Bałtykiem. Współczesny budynek latarni jest wykonany ze stali i powstał w 1915 roku.

Na miejscu można znaleźć ciekawe zabudowania z II wojny światowej. Kiedy Niemcy zajęli Norwegię wybudowali w tym miejscu radar oraz stanowiska artyleryjskie, żeby kontrolować strategiczną morską cieśninę Skagerrak. Ich pozostałości można oglądać do dzisiaj. Latarnia może być miejscem krótkiego postoju w drodze z Oslo do Stavanger, ale wokół niej znajduje się wiele pieszych szlaków, więc można tu też aktywnie spędzić 2-3 dni.

Lokalną ciekawostką jest drogowskaz (zdjęcie w galerii nad tytułem) wskazujący odległość do najdalszego północnego punktu Norwegii, czyli przylądka Nordkapp. Patrząc na mapę, ciężko uwierzyć że odległość z najdalszego południowego (Lindesnes) do najdalszego północnego punktu (Nordkapp) jest tylko niewiele większa niż do Barcelony. Daje to wyobrażenie jak „długim” krajem jest Norwegia.

Praktyczne porady

  • hasło do nawigacji: Lindesnes Fyr,
  • na miejscu można zaparkować bez opłat,
  • jeżeli przyjedziesz na noc kamperem zostaw opłatę za postój w specjalnej skrzynce przy parkingu,
  • na miejscu jest bezpłatna toaleta, a także sklep, kawiarnia i piekarnia z regionalnym pieczywem (z dodatkiem wodorostów),
  • dla oszczędnych – wiosną i latem przed 10.00 rano wejdziesz na teren latarni morskiej za darmo,
  • w godzinach otwarcia wejście kosztuje 100 NOK/osobę, w ramach tej opłaty zwiedzisz latarnię i muzeum.

Zerkniej na aktualny widok na latarnię Lindesnes z kamery internetowej.

Przydatne linki:

Co dalej?

Dokąd pojechać z Lindesnes? Proponuję wycieczkę na wodospad Månafossen i farmę Mån, a dalej pierwsza z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Norwegii – niesamowity kamień Kjeragbolten (LINK).

Jest to artykuł z serii, w której opisuje najciekawsze (moim zdaniem) atrakcje, które można zobaczyć podczas aktywnego letniego tygodnia w Norwegii. Jeśli interesują Cię koszty i logistyka takiej wyprawy na moim przykładzie, zapraszam do tego praktycznego artykułu (LINK).


You Might Also Like...

No Comments

    Leave a Reply