Czas wolny

Månafossen i farma Mån – początek przygody z wodospadami


Liczba wodospadów w Norwegii jest wręcz niewyobrażalna. Jest ich tak dużo, że nie wszystkie mają nawet swoje nazwy. Na pewno jest ich kilkaset, a może ponad tysiąc! Od którego zacząć? Po latarni morskiej Lindesnes, w drodze do Kjeragbolten (LINK), postanowiliśmy zobaczyć wodospad Månafossen (mån – księżyc, fossen – wodospad) oraz znajdującą się nad nim farmę Mån.

Wędrówka

Szlak rozpoczyna się tuż przy parkingu. Wyzwaniem nie jest jego długość – dojście do punktu widokowego na wodospad zajmuje 30-40 minut, ale jest naprawdę stromo. Na krótkim odcinku do pokonania mamy 184 metry różnicy wzniesień. Najpierw idzie się po schodach, a wyżej po gładkich skałach, gdzie we wspinaczce pomaga pojedyncza poręcz-łańcuch. Trzeba uważać na osoby schodzące z góry, żeby bezpiecznie się wyminąć. Droga mija szybko i wynagradza trudy widokiem na niemal stumetrowy wodospad (dokładnie 92 metry), u stóp którego w słoneczne dni pojawia się piękna tęcza.

Trasa biegnie jeszcze kawałek w górę, a potem już płasko, lasem i łąką na farmę Mån. Farma o powierzchni ponad 30 kilometrów kwadratowych  spełniała swoją rolniczą funkcję do 1915 roku. Teraz jest odnowiona i przeznaczona głównie na rekreację. Może na niej nocować do 30 osób.

Wokół Ciebie górzysty krajobraz, szum rzeki i wodospadu, żadnych śladów ludzkiej działalności na horyzoncie, a po środku drewniany, czerwony norweski domek z dachem porośniętym łąką. Czuję się odprężony na samo wspomnienie.

Dane trasy

  • czas przejścia „tam i z powrotem”: sam wodospad (1-1,5 godz.), wodospad i farma Mån (2-3 godz.),
  • łączny dystans: 6 km,
  • różnica wzniesień: 184 m.

Praktyczne porady

  • hasło do nawigacji: Manafossen parking,
  • za parking na miejscu trzeba zapłacić 30 NOK, pieniądze włóż do koperty, wpisz na niej numer pojazdu, włóż też informację o opłaceniu parkingu za przednią szybę; podobnie jak na wielu innych norweskich parkingach nie ma tutaj „parkingowego”, ale co pewien czas pracownik przyjeżdża na wyrywkową kontrolę,
  • przy parkingu są stoły i ławy, położone nad rzeką Månaåna – sympatyczne miejsce na odpoczynek po wędrówce i turystyczny posiłek,
  • przy parkingu jest także bezpłatna toaleta o standardzie wychodka – przed wejściem zalecam głęboki wdech świeżego powietrza 😉
  • ze względu na długość trasy poradzą sobie z nią nawet osoby z nieco gorszą kondycją, ale warto mieć wyższe trekkingowe buty, które stabilizują kostkę.

Przydatne linki

Jakie inne wodospady warto odwiedzić w tygodniowej podróży po kraju fiordów? Polecam Latefossen (LINK), a szczególnie Vøringfossen (LINK), który można obejrzeć z góry z platformy widokowej, a także z jego podnóża – w strugach wody i kłębach mgły.

Jest to artykuł z serii, w której opisuje najciekawsze (moim zdaniem) atrakcje, które można zobaczyć podczas aktywnego letniego tygodnia w Norwegii. Jeśli interesują Cię koszty i logistyka takiej wyprawy na moim przykładzie zapraszam do tego praktycznego artykułu (LINK).

 


You Might Also Like...

No Comments

    Leave a Reply