Pokój lekarski

Psychiatria w POZ – komu to potrzebne?


Kiedyś byłem wielkim sceptykiem psychiatrii. Wydawała mi się ona jakimś “czary-mary”. Co to za choroba, której nie można zmierzyć odpowiednim sprzętem, której nie widać w wynikach krwi, nie ma dostępnych markerów? Co to za lekarz, który nie chodzi w fartuchu i tylko gada z pacjentem, a bada go jedynie czasami?

Moja perspektywa znacznie się zmieniła, gdy na czwartym roku zaczęły się zajęcia z psychoterapii na krakowskim CMUJ. Dalej fascynacja już tylko rosła! To intrygujące i straszne zarazem, jak mieszanka czynników genetycznych, neurorozwojowych, społecznych i psychicznych powoduje, że z pozoru zdrowa, odnosząca sukcesy dziewczyna chudnie do niecałych czterdziestu kilogramów i chce odebrać sobie życie. Chłopak, który umie narysować i opisać każdy rodzaj broni białej nie potrafi prowadzić rozmowy z drugim człowiekiem i musi sobie zanotować algorytm decyzyjny dialogu z rówieśnikiem. Mężczyzna, który traci żonę i majątek staje się fanatycznym wrogiem Islamu, wyjeżdża, aby głosić swoje poglądy Państwu Islamskiemu (sic!), zostaje aresztowany za szpiegostwo, skazany na karę śmierci w Syrii, ale udaje się go sprowadzić do Polski na leczenie. To prawdziwe historie ludzkich dramatów, w których jest miejsce dla bohatera – lekarza psychiatry, który może odmienić lub chociaż poprawić życie tych ludzi.

Zaczynam właśnie praktyki na oddziale psychiatrycznym w ramach specjalizacji z medycyny rodzinnej. Już pierwszego dnia inna stażystka powiedziała mi: “A po co właściwie psychiatria rodzinnemu? Piszesz skierowanie do psychiatry i tyle”. Pewnie wielu lekarzy tak to niestety postrzega, ale miejmy trochę ambicji i empatii dla pacjenta.

Możesz być jedynym lekarzem do którego zwróci się pacjent. Twoim najczęstszym wyzwaniem będzie zdiagnozowanie i leczenie (lub chociaż rozpoczęcie leczenia depresji). Jak to zrobić? Maximum praktycznej treści w minimalnej objętości czeka na Ciebie w tym artykule: (LINK)

 

Źródło danych do grafiki:

  • Roca M, Gili M, Garcia-Garcia M, Salva J, Vives M, Campayo JG, Comas A. Prevalence and comorbidity of common mental disorders in primary care. J Affect Dis 2009;119:52-58.

 


You Might Also Like...

No Comments

    Leave a Reply